Home  |   Sitemap  |   Contact us


New Law College, Sangli

Awards and Achievements


Selection of Students in Judiciary:

S.No. Name of the Student Post
1. Ms. Jyoti P. Darekar Additional District Judge
2. Mrs. Savita Patole President, District Consumer Forum
3. Mr. Milind Pawar President, District Consumer Forum
4. Mr. Nikam Dhananjay laxmanrao Judicial Magistrate First Class.
5. Ms. Patil Trupti Babasaheb Judicial Magistrate First Class
6. Mr. Remane Pranav Baburao Judicial Magistrate First Class
7. Ms. Shinde Dipali Manohar Judicial Magistrate First Class
8. Ms. Jamadar Nazanin Munir Judicial Magistrate First Class
9. Mr. Mulla Wasim Buran Judicial Magistrate First Class
10. Ms. Shubhagi Yadav Judicial Magistrate First Class
11. Mr. Abdul Gani Nadaf Judicial Magistrate First Class
12. Ms. Naznin M. Jamadar Judicial Magistrate First Class
13. Ms. Trupti B. Patil Judicial Magistrate First Class
14. Mr. Wasim B. Mulla Judicial Magistrate First Class
15. Ms. Shubhagi Yadav Judicial Magistrate First Class
16. Mr. Gani Nadaf Judicial Magistrate First Class
17. Mr. Pushkar H. Joshi Judicial Magistrate First Class
18. Ms. Rohini R. Kulkarni Judicial Magistrate First Class
19. Mr. Santaji M. Jadhav Judicial Magistrate First Class
20. Mrs. Ashwini Patil Judicial Magistrate First Class
21. Mrs. Madhavi S. Gaikwad Judicial Magistrate First Class
22. Ms Vrushali D. Sungare Judicial Magistrate First Class
23. Ms. Patil Harshada A Judicial Magistrate First Class

Selection of Students on different posts:

S.No. Name of the Student Post
1. Ms. Rohini K. Rajput, Law officer
2. Ms. Darekar Jyoti Chandrakant Law officer
3. Ms. Uma S. Gharge Deputy CEO
4. Ms. Sharyu N. Deshmukh Police Sub-Inspector
5. Mr. Amogsiddha B. Olekar Police Sub-Inspector
6. Ms. Sushma Shitole Police Sub-Inspector
7. Mr. Shripad S. Desai Professor
8. Mr. Gramopadhye Umesh Shrikant Professor
9. Ms. Chavan Archana Vilas Professor
10. Ms Bhakti Bhosale Professor
11. Mr. Prashant N. Jagtap Accounts and Finance Officer

University Merit Holder Students:

S.No. Name of Alumni Exam. Rank Academic Year
1 MS. DAREKAR JYOTI P. F.Y. LL.B. FIRST 1997-98
2 MS. JOSHI VANITA V. F.Y. LL.B. FIRST 1998-99
3 MR. TADE ANIL M. S.Y. LL.B FOURTH 1998-99
4 MS. JOSHI VANITA V.DAREKAR S.Y. LL.B FIRST 1999-2000
5 MR. KAUJALGI CHANDRAKANT J. S.Y. LL.B FOURTH 1999-2000
6 MS. DAREKAR JYOTI P. T.Y. LL.B. FIRST 1999-2000
7 MS. JADHAV VAISHALI B. T.Y. LL.B. FIRST Oct.2000
8 MS. DHURI VIBHAWARI B. F.Y. LL.B. FIRST 2000-2001
9 MS. DONGRE GEETANJALI H. F.Y. LL.B. FIRST 2000-2001
10 MR. NIKAM DHANANJAY L. F.Y. LL.B. THIRD 2000-2001
11 MS. JOSHI VANITA V. T.Y. LL.B. FIRST 2000-2001
12 MS. PATOLE SAVITA V. T.Y. LL.B. SECOND 2000-2001
13 MS. KADAM MEGHANA M. T.Y. LL.B. THIRD 2000-2001
14 MS. DONGRE GEETANJALI H. S.Y. LL.B. FIRST 2001-2002
15 MR. REVOOR ANNARAYA GIRIMAL S.Y. LL.B. SECOND 2001-2002
16 MS. KADAM MADHURA MOHANRAO T.Y. LL.B. FIRST 2001-2002
17 MR. REVOOR ANNARAYA GIRIMAL T.Y. LL.B. FIRST 2002-2003
18 MS. DONGARE GEETANJALI HARIBHAU T.Y. LL.B. FOURTH 2002-2003
19 MR. UMESH S. GRAMOPADHYE T.Y. LL.B. FIRST 2003-2004
20 MS. DHURI VIBHAVARI BHALCHNDRA T.Y. LL.B. THIRD 2003-2004
21 MRMS..REMANE PRNAV BABURAO T.Y. LL.B. THIRD 2004-2005
22 MS. RAJPUT ROHINI K. T.Y. LL.B. FIRST 2005-2006
23 MS. KUMBHAR RAJANIGANDHA R. 5TH FIVE YEAR LAW. FIRST 2006-2007
24 MR. PATIL AMIT B. 5TH FIVE YEAR LAW. FIRST 2007-2008
25 MS. KARNIK NIVEDITA B. T.Y. LL.B. FOURTH 2007-2008
26 MR. SHAH SINHAL A.. T.Y. LL.B. FIFTH 2009-2010
27 MR. GAIKWAD VIKAS S. 5TH FIVE YEAR LAW. THIRD 2009-2010
28 MR. BAGADE AJINKYA P. 5TH FIVE YEAR LAW. FOURTH 2009-2010
29 MR. PATIL NANDKUMAR B. 5TH FIVE YEAR LAW. THIRD 2010-2011
30 MS. KIRTI KIRAN JOSHI 5TH FIVE YEAR LAW. FIFTH 2014-2015
31 MS. TEJASWINI OMPRAKASH TANWAR 2ND FIVE YEAR LAW. FIRST 2014-2015
32 MR SUHAS BANDGAR T.Y. LL.B. FIRST 2016-2017
33 MS NIKAM SUNITI 5TH FIVE YEAR LAW FIRST 2016-2017
34 MR PATIL PRAKASH T.Y. LL.B. THIRD 2016-2017
35 MR PATIL AMIT 5TH FIVE YEAR LAW FIFTH 2016-2017

MOOT Court and MOOT Trial Competitions (2010-2011 onward):

S.No. Year Competition Place Prize to College
1. 2010-11 State Level Moot- Trial and Judgment Writing Competition N.B.T law College, Nasik. Second Prize
2. 2011-12 State Level Moot Court Competition New Law College, Ahemdnagar Second Prize
3. 2012-13 State Level Moot- Trial and Judgment Writing Competition N.B.T law College, Nasik. Winner
4. 2012-13 K.B. Kayastha State Level Moot Court Competition N.S.Soti law College, Sangli Second Prize
5. 2012-13 VIBRANT MINDS- Moot court competition Y.C. Law College, Karad Winner
6. 2012-13 Moot Court Competition at BV’s Y.C. Law College, Karad Winner
7. 2013-14 State Level Moot- Trial and Judgment Writing Competition N.B.T law College, Nasik Winner
8. 2016-17 National Level Moot- Trial and Judgment Writing Competition N.B.T law College, Nasik Second Prize
9. 2017-18 National Level Moot- Trial and Judgment Writing Competition N.B.T law College, Nasik Second Prize & Best Advocate
10. 2017-18 State Level Moot Court Competition I S M Law College, Satara Winner & Best Advocate






© 2018 - Bharati Vidyapeeth, Pune. All rights reserved. Developed and maintained by Technology Department, Bharati Vidyapeeth.